Wybór i realizacja pracy dyplomowej w przypadku, gdy program studiów przewiduje pracę dyplomową

  1. Tematy prac i nazwiska opiekunów są zgłaszane do wewnętrznych jednostek organizacyjnych. Jednostki przekazują propozycje tematów do dziekanatu w terminie do 15 stycznia każdego roku. Rada Programowa zatwierdza tematy prac dyplomowych, a listy tematów są ogłaszane na stronie internetowej wydziału do 31 stycznia każdego roku. Student ma prawo wybrać dowolny temat z listy tematów przedstawionej dla kierunku jego studiów w dowolnej wewnętrznej jednostce organizacyjnej.
  2. Wybór tematu przez studenta polega na zgłoszeniu się do promotora z wypełnionym i podpisanym przez studenta formularzem. Promotor podpisuje dostarczone formularze i jeden z nich oddaje studentowi, a drugi przekazuje do jednostki zgłaszającej temat w terminie do 28 lutego w przypadku studentów kończących studia w styczniu następnego roku oraz do 15 października w przypadku studentów kończących studia w czerwcu następnego roku.
  3. Student na przedostatnim roku studiów w porozumieniu z promotorem ma prawo zgłosić własny temat pracy dyplomowej.
  4. W przypadku nie wybrania przez studenta tematu pracy dyplomowej w terminie określonym w pkt. 2 temat pracy zostaje przydzielony studentowi przez Kierownika jednostki z listy niewybranych tematów.
  5. Student zobowiązany jest do złożenia wersji pracy dyplomowej przygotowanej do obrony nie później niż w terminie:
    • do końca kwietnia – w przypadku studiów kończących się w semestrze zimowym;
    • do końca września – w przypadku studiów kończących się w semestrze letnim.
  6. Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nieprzekraczającym sześciu tygodni od daty złożenia w dziekanacie pracy dyplomowej wraz z kompletem dokumentacji wymienionym w pkt 8.
  7. Student, który nie złożył pracy dyplomowej w terminie określonym powyżej zostanie skreślony z listy studentów.
  8. Praca dyplomowa składana w Dziekanacie powinna zawierać następujące elementy:
    • stronę tytułową przygotowaną zgodnie ze wzorem określonym na stronie internetowej - na stronie tytułowej nie powinno być numeru strony,
    • tekst pracy, napisany zgodnie z wymaganiami formalnymi i edycyjnymi, wydrukowany dwustronnie, zbindowany i oprawiony w miękką oprawę,
    • płytę CD/DVD zawierającą elektroniczną wersję pracy dyplomowej, opisaną, przytwierdzoną do oprawy pracy dyplomowej w sposób trwały i bezpieczny dla płyty (przyklejoną na ostatniej stronie (okładce) w sposób umożliwiający wyciągnięcie płyty). Koperta nie może zawierać elementów wykonanych z tworzyw sztucznych i musi być opisana, w taki sam sposób jak płyta. Elektroniczna wersja pracy nie może być zabezpieczona przed sprawdzaniem oraz kopiowaniem i musi być zapisana w pliku w formacie edytora tekstu (np.: *.doc, *.docx) oraz w formacie *.pdf. Plik w formacie *.pdf powinien posiadać numery kontrolne na każdej stronie nadane przez system antyplagiatowy.
    • do pracy należy dołączyć oświadczenie autora o samodzielnym wykonaniu pracy oraz o zgodności wersji tekstowej pracy z wersją elektroniczną na stałe przytwierdzone do pracy (zbindowane tak jak reszta kartek, tj. na końcu pracy, między ostatnią kartką a okładką).
  9. Praca dyplomowa składana w dziekanacie w formie papierowej powinna być podpisana przez promotora wraz z zaznaczeniem daty przyjęcia.
  10. Wskazówki edytorskie, szablon pracy dyplomowej wraz z wytycznymi co do struktury pracy, celów, jej zakresu, sposobu opisu literatury są dostępne na stronie internetowej wydziału.
  11. Student powinien zostać poinformowany przez promotora, że praca dyplomowa zostanie sprawdzona przez Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) oraz powinien być świadomy odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz karnej wynikającej z naruszenia praw autorskich.
  12. Prace dyplomowe w postaci wydruku wraz w płytą CD/DVD archiwizowane są przez dziekanat w teczce akt osobowych absolwenta. W teczce akt osobowych absolwenta dziekanat zamieszcza również protokół egzaminu dyplomowego, wydruk skrócony raportu antyplagiatowego oraz recenzje złożone przez promotora i recenzenta.
  13. Student, który nie złożył pracy dyplomowej w określonym terminie, zostaje skreślony z listy studentów. Przywrócenie w prawach studenta może nastąpić w trybie określonym w Regulaminie Studiów PCz.
  14. Na 14 dni przed planowanym terminem obrony pracy dyplomowej Student składa w dziekanacie następujące dokumenty:
    • Indeks (jeżeli posiada) z pozytywnymi ocenami ze wszystkich przedmiotów objętych programem studiów, zaliczeniem z seminarium dyplomowego oraz zaliczeniem praktyk studenckich;
    • Jeśli składane jest podanie o odpis w języku angielskim: - potwierdzenie opłaty za dyplom w języku angielskim (opcjonalnie);
    • Jeden egzemplarz pracy dyplomowej dwustronnie drukowanej w miękkiej oprawie (pierwsza strona pracy zgodna ze wzorem);
    • Zapis cyfrowy pracy dyplomowej w formatach *.DOC oraz *.DOCX oraz PDF z nr kontrolnymi na opisanej płycie CD/DVD (imię, nazwisko, tytuł pracy, kierunek i rok obrony);
    • Oświadczenie o oryginalności pracy dyplomowej.
    • Informacje uzupełniające do suplementu o indywidualnych osiągnięciach studenta potwierdzone kserokopiami. W przypadku prośby o odpis dyplomu w języku angielskim informacje uzupełniające przetłumaczone na język angielski.
    • Ponadto, studenci studiów niestacjonarnych - potwierdzenie wpłaty za ostatni semestr studiów oraz potwierdzenie wpłaty odsetek za nieterminowe dokonywanie opłat za studia wpłacane na indywidualne numery kont bankowych generowanych za pośrednictwem systemu USOSweb.
    • Równocześnie student składa kartę obiegową zawierającą wszystkie niezbędne podpisy.
  15. System generuje sumy kontrolne gwarantując zgodność przechowywanej w teczce studenta papierowej wersji pracy z wersją elektroniczną.

Egzamin dyplomowy w przypadku, gdy program studiów przewiduje pracę dyplomową

  1. Egzamin dyplomowy powinien wykazać, że student:
    • samodzielnie identyfikuje problemy postawione w zadanych pytaniach,
    • potrafi wyczerpująco i przekonująco przedstawić odpowiedzi na pytania, a także z obszaru tematycznego pracy dyplomowej, posługując się przy tym wiadomościami z literatury, jak i sądami własnymi,
    • prowadzi wywód logicznie,
    • posługuje się jasnym i precyzyjnym językiem.
  2. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest wypełnienie przez studenta obowiązków wynikających z programu studiów, w tym harmonogramu realizacji programu studiów w poszczególnych semestrach i latach cyklu kształcenia. Uzyskanie pozytywnej oceny z pracy dyplomowej oraz sprawdzenie tej pracy systemem antyplagiatowym.
  3. Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nieprzekraczającym sześciu tygodni od daty złożenia kompletu dokumentów w Dziekanacie.
  4. Egzamin dyplomowy odbywa się w terminie zatwierdzonym przez Kierownika dydaktycznego przed komisją egzaminacyjną, w skład której wchodzą co najmniej:
    • Kierownik dydaktyczny lub wyznaczony przez właściwego kierownika dydaktycznego nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego – jako przewodniczący,
    • Promotor pracy dyplomowej;
    • Recenzent pracy dyplomowej.
  5. Komisji egzaminacyjnej nie może przewodzić promotor pracy dyplomowej. W przypadku nieobecności promotora lub recenzenta pracy dyplomowej Kierownik dydaktyczny może powołać w skład komisji egzaminacyjnej nauczyciela akademickiego pokrewnego zakresu studiów, uprawnionego do prowadzenia i recenzowania prac dyplomowych.
  6. Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części:
  7. W części I student przystępuje do egzaminu kierunkowego, losuje z zestawu pytań z zakresu wiedzy z danego kierunku. Po zdanym egzaminie kierunkowym przystępuje do II części - obrony pracy dyplomowej, na której prezentuje pracę dyplomową i odpowiada na pytania zadane przez Komisję dotyczące istotnych aspektów oraz osiągnięć pracy dyplomowej.
  8. Egzamin dyplomowy jest prowadzony w formie ustnej i polega na udzieleniu odpowiedzi na zadawane pytania.
  9. Egzamin dyplomowy jest przeprowadzany w języku, w którym przeprowadzane było kształcenie.
  10. W przypadku, gdy praca dyplomowa została przygotowana w języku obcym, Kierownik dydaktyczny na wniosek studenta lub promotora może wyrazić zgodę na przeprowadzenie egzaminu dyplomowego w języku, w którym przygotowano pracę dyplomową.
  11. Na egzaminie kierunkowym student powinien wykazać się wiedzą z danego kierunku studiów.
  12. Dla każdego kierunku studiów przygotowany jest zestaw 30 zagadnień tematycznych pokrywających zdefiniowane efekty uczenia się i obejmujących zarówno treści kierunkowe jak i dla zakresu.
  13. Zestawy zagadnień osobno dla studiów pierwszego i drugiego stopnia przygotowują Koordynatorzy poszczególnych kierunków w porozumieniu z Kierownikiem dydaktycznym.
  14. Podczas egzaminu kierunkowego dyplomant opracowuje trzy zagadnienia egzaminacyjne wylosowane z przygotowanych zestawów pytań.
  15. Na udzielenie odpowiedzi na wylosowane zagadnienia dyplomant ma maksymalnie 20 minut, w tym około 10 minut na przygotowanie się. Po udzieleniu odpowiedzi dyplomant opuszcza salę, a komisja ustala wyniki egzaminu oraz podejmuje decyzję o dopuszczeniu dyplomanta do obrony pracy dyplomowej.
  16. Ocena każdego omawianego zagadnienia wyznaczana jest zgodnie z regulaminem studiów.
  17. Warunkiem przystąpienia do obrony pracy dyplomowej jest uzyskanie z egzaminu kierunkowego oceny co najmniej dostatecznej. Ocenę taką student może otrzymać w przypadku uzyskania oceny co najmniej dostatecznej z każdego pytania.
  18. Obrona pracy dyplomowej ma charakter otwarty. Podczas obrony pracy dyplomowej dyplomant przedstawia, w czasie maksymalnym 15 minut, treść pracy dyplomowej oraz udziela odpowiedzi na pytania dotyczące przygotowanej pracy.
  19. Dyplomant prezentuje cele pracy dyplomowej, sposób ich realizacji, otrzymane wyniki i wnioski oraz odpowiada na zadane przez komisję pytania dotyczące pracy dyplomowej.
  20. Ocena z obrony pracy dyplomowej wyznaczana jest zgodnie z regulaminem studiów, przy czym ocena pozytywna może być wystawiona jedynie w przypadku, gdy co najmniej dwóch członków komisji wystawi ocenę pozytywną.
  21. Po zakończeniu obrony pracy dyplomowej, dyplomant opuszcza salę, a komisja ustala wynik egzaminu dyplomowego oraz ocenę końcową studiów zgodnie z regulaminem studiów.
  22. Po ustaleniu wyniku egzaminu dyplomowego i oceny końcowej ze studiów dyplomant jest informowany Przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej o uzyskanych ocenach.
  23. Przebieg egzaminu dyplomowego dokumentuje się przez wypełnienie arkusza uczelnianego.
  24. Ocena z egzaminu dyplomowego powinna być adekwatna do jego przebiegu.
  25. Przerwanie egzaminu dyplomowego może nastąpić w przypadku stwierdzenia przez komisję:
    • niesamodzielnego lub z wykorzystaniem niedozwolonych materiałów/urządzeń technicznych przygotowania się podczas egzaminu do odpowiedzi lub w trakcie jej udzielania,
    • zakłócenia przez zdającego prawidłowego przebiegu egzaminu.
    • działania siły wyższej.
  26. W przypadku przerwania egzaminu dyplomowego komisja sporządza stosowny protokół.
  27. Przerwanie egzaminu z przyczyn ujętych w pkt. 30, z wyłączeniem działania siły wyższej, skutkuje oceną niedostateczną z egzaminu dyplomowego.
  28. W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie dyplomowym w wyznaczonym terminie Kierownik dydaktyczny wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny. W takim przypadku egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia pierwszego egzaminu.
  29. Na wniosek studenta w drugim terminie egzaminu dyplomowego może uczestniczyć wskazany przez niego obserwator.
  30. W przypadku niezłożenia egzaminu dyplomowego w drugim terminie Kierownik dydaktyczny wydaje decyzję o skreśleniu z listy studentów.
  31. Wszelkie kwestie sporne dotyczące oceny końcowej egzaminu dyplomowego rozstrzyga przewodniczący komisji egzaminu dyplomowego zgodnie z regulaminem studiów.

Zasady realizacji działania PWE-5.2- egzamin dyplomowy w przypadku, gdy program studiów nie przewiduje pracy dyplomowej

  1. Egzamin dyplomowy pozwala na końcową ocenę realizacji efektów uczenia się
    w toku prowadzonych studiów. Egzamin dyplomowy jest egzaminem pisemnym.
  2. Złożenie egzaminu dyplomowego inżynierskiego jest jednym z warunków ukończenia studiów i uzyskania przez studenta tytułu inżyniera.
  3. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest wypełnienie przez studenta obowiązków wynikających z programu studiów, w tym harmonogramu realizacji programu studiów w poszczególnych semestrach i latach cyklu kształcenia.
  4. Termin egzaminu dyplomowego wyznacza Kierownik dydaktyczny.
  5. Decyzję o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego podejmuje Kierownik dydaktyczny.
  6. Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nieprzekraczającym sześciu tygodni od daty zakończenia ostatniego semestru studiów.
  7. Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją egzaminacyjną wyznaczoną przez Kierownika dydaktycznego, w skład której wchodzą co najmniej:
    • Kierownik dydaktyczny lub wyznaczony przez niego nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego - jako Przewodniczący;
    • dwóch nauczycieli akademickich z dyscyplin, do których przyporządkowany jest kierunek studiów;
    • nauczyciel akademicki w danym zakresie studiów.
  8. Na egzaminie dyplomowym student powinien wykazać się wiedzą z danego kierunku studiów. Przy ocenie wyników egzaminu dyplomowego stosuje się skalę ocen zgodną z Regulaminem studiów PCz. Dziekanat przygotowuje formularz protokołu z egzaminu dyplomowego.
  9. Dla każdego kierunku studiów przygotowany jest zestaw 40 zagadnień tematycznych pokrywających zdefiniowane efekty uczenia się i obejmujących zarówno treści kierunkowe jak i dla zakresu.
  10. Zestawy zagadnień przygotowują Koordynatorzy poszczególnych kierunków w porozumieniu z Kierownikiem dydaktycznym.
  11. W ramach egzaminu dyplomowego student odpowiada w formie pisemnej na cztery wylosowane pytania wchodzące w skład uprzednio przygotowanego zestawu pytań. Pytania są umieszczane na stronie internetowej Wydziału nie później niż 30 dni przed datą egzaminu dyplomowego. Czas trwania egzaminu to maksymalnie 60 minut.
  12. Warunkiem uzyskania oceny pozytywnej z egzaminu dyplomowego jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej z każdego pytania.
  13. Egzamin dyplomowy przeprowadzany jest na opieczętowanych drukach przygotowanych przez dziekanat.
  14. Pisemne prace egzaminacyjne archiwizowane są przez dziekanat w teczce akt osobowych absolwenta. W teczce akt osobowych absolwenta dziekanat zamieszcza również protokół egzaminu dyplomowego.
  15. Komisja ocenia prace a Przewodniczący ogłasza wynik egzaminu w obecności studenta niezwłocznie po jego zakończeniu.
  16. Ocena z egzaminu dyplomowego powinna być adekwatna do jego poziomu.
  17. Przebieg egzaminu dyplomowego dokumentuje się przez wypełnienie arkusza uczelnianego.
  18. Przerwanie egzaminu dyplomowego może nastąpić w przypadku stwierdzenia przez komisję:
    • niesamodzielnego lub z wykorzystaniem niedozwolonych materiałów/urządzeń technicznych przygotowania się podczas egzaminu do odpowiedzi lub w trakcie jej udzielania,
    • zakłócenia przez zdającego prawidłowego przebiegu egzaminu,
    • działania sił wyższych.
  19. W przypadku przerwania egzaminu dyplomowego komisja sporządza stosowny protokół.
  20. Przerwanie egzaminu z przyczyn ujętych w pkt. 18, z wyłączeniem działania sił wyższych, skutkuje oceną niedostateczną z egzaminu dyplomowego.
  21. W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie dyplomowym w wyznaczonym terminie, Kierownik dydaktyczny wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny. W takim przypadku egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia pierwszego egzaminu.
  22. Na wniosek studenta w drugim terminie egzaminu dyplomowego może uczestniczyć wskazany przez niego obserwator.
  23. W przypadku niezłożenia egzaminu dyplomowego w drugim terminie Kierownik dydaktyczny wydaje decyzję o skreśleniu z listy studentów.
  24. Wszelkie kwestie sporne dotyczące oceny końcowej egzaminu dyplomowego rozstrzyga Przewodniczący komisji egzaminu dyplomowego zgodnie z regulaminem studiów.

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Logo Politechnika Częstochowska uczelnią dostępnąPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

Cenimy sobie zaufanie użytkowników i szanujemy ich prywatność. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.  W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies

Zapisano