Praktyka studencka stanowi część Programu studiów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I-go stopnia prowadzonych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej. Zasady i tryb organizacji, realizacji i zaliczania praktyki studenckiej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej określa Procedura Wydziałowa PWE-6 z dnia 06.10.2023. Uzyskanie pozytywnej oceny z przedmiotu Praktyka jest wymagane do zaliczenia IV semestru studiów.

Praktyka studencka musi być związana tematycznie z kierunkiem studiów. Zakres tematyczny praktyki studenckiej odnosi się do efektów uczenia się, czasu trwania i celów sprecyzowanych w Programie studiów i sylabusie do przedmiotu Praktyka indywidualnie dla każdego kierunku studiów prowadzonego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej.

Czas trwania praktyki studenckiej na poszczególnych kierunkach studiów jest następujący:

Automatyka i Robotyka

120 godzin – 4 tygodnie (20 dni roboczych)

Elektromobilność i Energia Odnawialna

120 godzin – 4 tygodnie (20 dni roboczych)

Elektronika i Telekomunikacja

120 godzin – 4 tygodnie (20 dni roboczych)

Elektrotechnika

180 godzin – 6 tygodni (30 dni roboczych)

Inteligentne Miasta

120 godzin – 4 tygodnie (20 dni roboczych)

Student powinien odbyć praktykę studencką po zakończeniu zajęć dydaktycznych IV semestru studiów, przy tym termin zakończenia praktyki nie może być późniejszy niż termin zakończenia poprawkowej sesji egzaminacyjnej IV semestru studiów.

Organizacja praktyki studenckiej
Krok 1 – wybór zakładu pracy

Student ma możliwość indywidualnego wyboru zakładu pracy, w którym zamierza odbywać praktykę. Zakładem tym mogą być wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa, instytucje oraz organy administracyjne, których charakter działalności jest zgodny z kierunkiem odbywanych studiów.

Wybór zakładu jest podyktowany możliwością realizacji wybranych zagadnień z zakresu tematycznego praktyki, co ma umożliwić osiągnięcie przez Studenta efektów uczenia się określonych w sylabusie do przedmiotu Praktyka. Zakres tematyczny praktyki został sprecyzowany w Podaniu o praktykę studencką indywidualnie dla każdego kierunku studiów prowadzonego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej: Automatyka i Robotyka, Elektromobilność i Energia Odnawialna, Elektronika i Telekomunikacja, Elektrotechnika, Inteligentne Miasta.

Student składa Podanie o praktykę studencką do wybranego zakładu pracy wraz z drukiem Zgody na odbycie praktyki studenckiej.

Zakład pracy, który wyraża zgodę na odbycie praktyki wyznacza ze swojej strony Opiekuna praktyk. Opiekun praktyk z ramienia zakładu pracy ustala program praktyki studenckiej w taki sposób, aby czynności wykonywane w ramach odbywanej praktyki odpowiadały wybranym, co najmniej dwóm zagadnieniom zakresu tematycznego praktyki dla danego kierunku studiów, sprecyzowanym w Podaniu o praktykę studencką.

Krok 2 – kontakt z Pełnomocnikiem Dziekana ds. praktyk lub Opiekunem ds. praktyk

Student dostarcza podpisaną przez dyrektora zakładu pracy lub osobę upoważnioną Zgodę na odbycie praktyki studenckiej do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w terminie nieprzekraczającym dnia 15 czerwca bieżącego roku akademickiego.

Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk lub Opiekun ds. praktyk po weryfikacji programu praktyki studenckiej zaplanowanego przez Opiekuna praktyki ze strony zakładu pracy pod względem możliwości osiągnięcia przez Studenta efektów uczenia się określonych w sylabusie do przedmiotu Praktyka podejmuje decyzję o akceptacji lub odrzuceniu programu praktyki.

Zgodnie z §12 ust. 3 Regulaminu Studiów Politechniki Częstochowskiej, Kierownik dydaktyczny na Wniosek o zaliczenie praktyki studenckiej – zatrudnienie, staż lub wolontariat, może zaliczyć na poczet praktyki studenckiej czynności wykonywane przez Studenta w ramach zatrudnienia, stażu lub wolontariatu, jeżeli dają możliwość uzyskania efektów uczenia się określonych w sylabusie do przedmiotu Praktyka.

Kierownik dydaktyczny na Wniosek o zaliczenie praktyki studenckiej – działalność gospodarcza może również zaliczyć na poczet praktyki studenckiej czynności wykonywane w ramach prowadzonej przez Studenta działalności gospodarczej, jeżeli dają możliwość uzyskania efektów uczenia się określonych w Sylabusie do przedmiotu Praktyka.

Wyżej wymienione wnioski należy złożyć do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w terminie nieprzekraczającym dnia 15 czerwca bieżącego roku akademickiego .

Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk lub Opiekun ds. praktyk po weryfikacji czynności wykonywanych przez Studenta w ramach zatrudnienia, stażu, wolontariatu lub prowadzonej działalności gospodarczej pod względem możliwości osiągnięcia przez Studenta efektów uczenia się określonych w sylabusie do przedmiotu Praktyka podejmuje decyzję o akceptacji lub odrzuceniu tych wniosków.

Student w okresie odbywania praktyki studenckiej musi być objęty ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) . Student jest zobligowany do dostarczenia kserokopii lub dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie od NNW do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w ciągu 10 dni roboczych po akceptacji programu praktyki lub Wniosku o zaliczenie praktyki studenckiej – zatrudnienie, staż lub wolontariat lub Wniosku o zaliczenie praktyki studenckiej – działalność gospodarcza przez Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk .

Krok 3 – Porozumienie ws. organizacji praktyk

Politechnika Częstochowska nawiązuje Porozumienie w sprawie organizacji praktyk zawodowych studentów szkół wyższych z zakładem pracy, który wyraził zgodę na odbycie praktyki przez Studenta, po akceptacji programu praktyki przez Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk. Następnie Wydział Elektryczny kieruje Studenta na praktykę do tego zakładu.

Porozumienie podpisane przez osobę upoważnioną ze strony Politechniki Częstochowskiej zostaje dostarczone do zakładu pracy, który wyraził zgodę na odbycie praktyki przez Studenta, celem podpisania zwrotnego obu egzemplarzy przez prawnego reprezentanta tego zakładu. Jeden egzemplarz Porozumienia w sprawie organizacji praktyk zawodowych studentów szkół wyższych przeznaczony jest dla zakładu pracy, natomiast drugi egzemplarz zakład pracy przesyła na adres:

Dziekanat Wydziału Elektrycznego
Al. Armii Krajowej 17
42-200 Częstochowa

Wydział Elektryczny Politechniki Częstochowskiej kieruje Studenta na praktykę studencką bez konieczności zawierania Porozumienia w sprawie organizacji praktyk zawodowych studiów szkół wyższych między Politechniką Częstochowską i zakładem pracy, w którym Student jest zatrudniony, odbywa staż lub wolontariat. Zakład wyznacza ze swojej strony Opiekuna praktyk.

Krok 4 – Przebieg i zaliczenie praktyki

Student jest zobowiązany do przestrzegania przepisów obowiązujących w zakładzie pracy, w którym odbywa praktykę studencką. Student wykonuje zadania wg programu praktyki ustalonego przez Opiekuna praktyki z ramienia zakładu pracy lub wykonuje czynności wynikające z obowiązków służbowych w zakładzie pracy będącym Jego miejscem zatrudnienia, odbywania stażu, wolontariatu lub wykonuje czynności w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Opiekun praktyki z ramienia zakładu pracy potwierdza realizację zadań przez Studenta w Dzienniku praktyk: Automatyka i Robotyka, Elektromobilność i Energia Odnawialna, Elektronika i Telekomunikacja, Elektrotechnika, Inteligentne Miasta.

Po zakończeniu praktyki studenckiej przez Studenta, Opiekun praktyki ze strony zakładu wystawia Studentowi oceny składowe za zdobytą wiedzę, umiejętności i kompetencje, wynikające z przyjętych kierunkowych efektów uczenia się określonych w Programie Studiów oraz sylabusie do przedmiotu Praktyka dla poszczególnych kierunków studiów, oraz ocenę końcową z odbytej praktyki.

Student dostarcza Dziennik praktyk do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w ciągu 10 dni roboczych po zakończeniu praktyki studenckiej, przy tym nie później niż termin zakończenia poprawkowej sesji egzaminacyjnej IV semestru studiów.

W przypadku Studentów, którzy zrealizowali praktykę studencką w zakładzie pracy będącym ich miejscem zatrudnienia, odbywania stażu lub wolontariatu, Student dostarcza do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk Dziennik praktyk wraz z Zaświadczeniem o zatrudnieniu, stażu lub wolontariacie.

Na podstawie Dziennika praktyk, Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk lub Opiekun ds. praktyk weryfikuje zadania wykonane przez Studenta w ramach odbytej praktyki studenckiej oraz oceny wystawione przez Opiekuna praktyki ze strony zakładu pracy pod względem osiągnięcia przez Studenta efektów uczenia się określonych w sylabusie do przedmiotu Praktyka. Następnie wystawia ocenę z przedmiotu Praktyka.

W przypadku Studentów, którzy zrealizowali praktykę studencką w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, Student dostarcza Dziennik praktyk wraz ze Sprawozdaniem z czynności przeprowadzonych w trakcie odbywania praktyki studenckiej. Na podstawie dostarczonego sprawozdania, Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk lub Opiekun ds. praktyk potwierdza realizację czynności w Dzienniku praktyk. Następnie wystawia Studentowi oceny składowe za zdobytą wiedzę, umiejętności i kompetencje, wynikające z przyjętych kierunkowych efektów uczenia się określonych w Programie Studiów oraz sylabusie do przedmiotu Praktyka dla poszczególnych kierunków studiów oraz ocenę końcową z przedmiotu Praktyka.

Po zakończeniu praktyki Studenci proszeni są o dostarczenie Ankiety z realizacji praktyki studenckiej do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk wraz z Dziennikiem praktyk.

Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk Wydziału Elektrycznego
dr inż. Grzegorz Utrata (pokój D124)
email: grzegorz.utrata@pcz.pl

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Logo Politechnika Częstochowska uczelnią dostępnąPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

Cenimy sobie zaufanie użytkowników i szanujemy ich prywatność. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.  W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies

Zapisano