Praktyka zawodowa stanowi część Programu studiów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia prowadzonych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej. Zasady oraz tryb realizacji i zaliczania praktyki zawodowej przewidzianej w programach studiów w Politechnice Częstochowskiej dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia określa Regulamin praktyk zawodowych Politechniki Częstochowskiej wprowadzony Zarządzeniem Nr 531/2024 Rektora Politechniki Częstochowskiej z dnia 30 sierpnia 2024 roku. Student jest zobowiązany do odbycia praktyki, zgodnie z programem studiów, co jest niezbędnym warunkiem uzyskania jej zaliczenia oraz dopuszczenia do egzaminu dyplomowego.
Praktyka zawodowa musi być związana tematycznie z kierunkiem studiów . Ramowy program praktyki zawodowej odnosi się do efektów uczenia się i celów sprecyzowanych w Programie studiów i sylabusie do przedmiotu Praktyka indywidualnie dla każdego kierunku studiów prowadzonego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej. Czas trwania praktyki zawodowej na poszczególnych kierunkach studiów jest następujący:
Automatyka i Robotyka | 120 godzin – 4 tygodnie |
Elektromobilność i Energia Odnawialna | 120 godzin – 4 tygodnie |
Elektronika i Telekomunikacja | 120 godzin – 4 tygodnie |
Elektrotechnika | 180 godzin – 6 tygodni |
Realizacja praktyki nie może kolidować z bieżącymi zajęciami dydaktycznymi oraz terminem sesji egzaminacyjnej. Studenci studiów stacjonarnych powinien odbyć praktykę studencką po zakończeniu zajęć dydaktycznych i sesji egzaminacyjnej IV semestru studiów. Termin zakończenia praktyki zawodowej nie może być późniejszy niż termin zakończenia poprawkowej sesji egzaminacyjnej IV semestru studiów.
Organizacja praktyki zawodowej
Krok 1 – wybór zakładu pracy
Student przed realizacją praktyki zobowiązany jest zapoznać się z treścią Regulamin praktyk zawodowych Politechniki Częstochowskiej oraz sylabusem do przedmiotu Praktyka. Następnie Student składa oświadczenie Załącznik nr 1 do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w terminie nieprzekraczającym dnia 31 marca bieżącego roku akademickiego.
Wybór zakładu jest podyktowany możliwością realizacji wybranych zagadnień z ramowego programu praktyki, co ma umożliwić osiągnięcie przez Studenta efektów uczenia się określonych w sylabusie do przedmiotu Praktyka. Ramowy program praktyki został sprecyzowany w Podaniu o praktykę indywidualnie dla każdego kierunku studiów prowadzonego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej: Automatyka i Robotyka, Elektromobilność i Energia Odnawialna, Elektronika i Telekomunikacja, Elektrotechnika.
Student składa Podanie o praktykę do wybranego zakładu pracy wraz z drukiem Zgody na odbycie praktyki Załącznik nr 2.
Zakład pracy, który wyraża zgodę na odbycie praktyki wyznacza ze swojej strony Opiekuna praktyk. Opiekun praktyk z ramienia zakładu pracy ustala program praktyki studenckiej w taki sposób, aby czynności wykonywane w ramach odbywanej praktyki odpowiadały wybranym, co najmniej dwóm zagadnieniom ramowego programu praktyki dla danego kierunku studiów, sprecyzowanego w Podaniu o praktykę studencką.
Krok 2 – kontakt z Pełnomocnikiem Dziekana ds. praktyk lub Opiekunem ds. praktyk
Student dostarcza podpisaną przez dyrektora zakładu pracy lub osobę upoważnioną Zgodę na odbycie praktyki do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w terminie nieprzekraczającym dnia 31 maja bieżącego roku akademickiego .
Zgodnie z §6 ust. 3 Regulaminu praktyk zawodowych Politechniki Częstochowskiej , Prodziekan ds. dydaktycznych, na pisemny wniosek studenta, może zaliczyć na poczet praktyki zawodowej czynności wykonywane przez niego w szczególności w ramach zatrudnienia, stażu lub wolontariatu, jeżeli umożliwiły one uzyskanie efektów uczenia się określonych w programach studiów dla praktyk zawodowych. Wyżej wymieniony wniosek Załącznik nr 7, należy złożyć do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w terminie nieprzekraczającym dnia 31 maja bieżącego roku akademickiego .
Student w okresie odbywania praktyki studenckiej musi być objęty ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) . Student jest zobligowany do dostarczenia oświadczenia Załącznik nr 3 wraz z kserokopią lub dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie od NNW do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w terminie nieprzekraczającym dnia 31 maja bieżącego roku akademickiego .
Krok 3 – Porozumienie ws. organizacji praktyk
Politechnika Częstochowska nawiązuje Porozumienie w sprawie organizacji praktyk Załącznik nr 5 z zakładem pracy, który wyraził zgodę na odbycie praktyki przez Studenta. Następnie Wydział Elektryczny kieruje Studenta na praktykę do tego zakładu.
Porozumienie podpisane przez osobę upoważnioną ze strony Politechniki Częstochowskiej zostaje dostarczone do zakładu pracy, który wyraził zgodę na odbycie praktyki przez Studenta, celem podpisania zwrotnego obu egzemplarzy przez prawnego reprezentanta tego zakładu. Jeden egzemplarz Porozumienia w sprawie organizacji praktyk przeznaczony jest dla zakładu pracy, natomiast drugi egzemplarz zakład pracy przesyła na adres:
Dziekanat Wydziału Elektrycznego
Al. Armii Krajowej 17
42-200 Częstochowa
Krok 4 – Przebieg i zaliczenie praktyki
Student jest zobowiązany do przestrzegania przepisów obowiązujących w zakładzie pracy, w którym odbywa praktykę studencką. Student realizuje zadania wg programu praktyki ustalonego przez Opiekuna praktyki z ramienia zakładu pracy. Opiekun praktyki z ramienia zakładu pracy potwierdza realizację zadań przez Studenta w Dzienniku praktyk Załącznik nr 8.
Student dostarcza Dziennik praktyk do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk w ciągu 10 dni roboczych po zakończeniu praktyki studenckiej, przy tym nie później niż termin zakończenia poprawkowej sesji egzaminacyjnej IV semestru studiów.
Studenci, którzy zrealizowali praktykę zawodową w zakładzie pracy będącym ich miejscem zatrudnienia, odbywania stażu lub wolontariatu dostarczają do Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk lub Opiekuna ds. praktyk Dziennik praktyk . Natomiast Studenci, którzy zrealizowali praktykę zawodową w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dostarczają Dziennik praktyk wraz ze Sprawozdaniem z czynności przeprowadzonych w trakcie odbywania praktyki studenckiej . Opierając się na dostarczonym sprawozdaniu, Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk lub Opiekun ds. praktyk potwierdza realizację czynności w Dzienniku praktyk.
Na podstawie Dziennika praktyk, Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk lub Opiekun ds. praktyk weryfikuje zadania wykonane przez Studenta w ramach odbytej praktyki zawodowej pod względem osiągnięcia przez Studenta efektów uczenia się określonych w sylabusie do przedmiotu Praktyka. Następnie wystawia ocenę z przedmiotu Praktyka.
Po odbyciu praktyki studenci wypełniają anonimowo ankietę oceny praktyki, według wzoru określonego Załącznikiem nr 9.
Zgodnie z §3 ust. 12 Regulaminu praktyk zawodowych Politechniki Częstochowskiej, w uzasadnionych przypadkach student może ubiegać się o zmianę terminu odbywania praktyki lub możliwość jej odbycia w innym semestrze, niż wskazany w planie studiów Załącznik nr 4.
Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk Wydziału Elektrycznego
dr inż. Grzegorz Utrata (pokój D124)
email: grzegorz.utrata@pcz.pl
tel.: 34 325 08 12
Opiekun ds. praktyk Studentów studiów stacjonarnych
Dr. inż. Paweł Pełka (pokój E216)
email: pawel.pelka@pcz.pl
tel.: 34 325 08 10
Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.